WYKAZ LEKTUR NA ROK SZKOLNY 2018/2019

 DLA KLAS IV-VIII

 

Klasa IV

1.      Jan Brzechwa  „Akademia pana Kleksa”

2.      Janusz Christa „Kajko i Kokosz” Szkoła latania (komiks)

3.      René Gościnny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (wybór opowiadań)

4.      Adam Mickiewicz; „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy)

5.      Joanna Olech „Dynastia Miziołków”

6.      Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

7.      Wybrane podania i legendy polskie

8.      Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody

9.      Aleksander Puszki „Bajka o rybaku i rybce”

10.  Jeanne Marie Leprince de Beaumon „Piękna i Bestia”

11.  Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

12.  Sat-Okh „Biały Mustang”

 

Klasa V

  1. F.Burnett Tajemniczy ogród

  2. A. Domańska Historia żółtej ciżemki

  3. E.Knight Lassie wróć!

  4. F. Monar Chłopcy z Placu Broni

  5. H.Ożogowska Tajemnica zielonej pieczęci

  6. J. Parandowski Wybór mitów

  7. H. Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

  8. S.Szmaglewska Czarne Stopy

 

Klasa VI

  1. M. Dąbrowska Marcin Kozera

  2. K. Dickens Opowieść wigilijna

  3. I. Jurgielewiczowi Ten obcy

  4. S.Lem Bajki robotów

  5. K. Makuszyński Szatan z VII klasy

  6. L.M. Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza

  7. E. Niziurski Sposób na Alcybiades

  8. J. Parandowski Przygody Odyseusza

  9. J.R.R.Tolkien Hobbit czyli tam i z powrotem

 

Klas VII
 

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna

  2. Aleksander Fredro, Zemsta

  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

  4. Ignacy Krasicki, Żona modna

  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część

  6. Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)

  7. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik

  8. Stefan Żeromski, Siłaczka

  9. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

  10. Juliusz Słowacki Balladyna

  11. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

  12. A.de Saint-Exupery Mały Książę

 

Klasa VIII

 

1. A. Kamiński – Kamienie na szaniec

2. A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

3. S. Żeromski – Syzyfowe prace

4. K. K. Baczyński – wybrane wiersze

5. W. Szymborska – wybrane wiersze

6. J. M. Rymkiewicz – wybrane wiersze

7. S. Barańczak – wybrane wiersze

 

Lektury uzupełniające

1. M. Białoszewski – Pamiętnik z powstawia warszawskiego

2. A. Fiedler – Dywizjon 303

3. E.E. Schmitt – Oskar i Pani Róża