WYJAZD KOŁA ROSYJSKIEGO NA CMENTARZ WOJENNY

 

Koło języka rosyjskiego prowadzone przez panią Renatę Gałczyńską-Smal zostało zaproszone do Radomia z krótkim występem artystycznym z okazji odnowienia cmentarza wojskowego.

Na cmentarzu, położonym na ulicy Warszawskiej, w kilkudziesięciu mogiłach zbiorowych pochowano według oficjalnych danych 2675 żołnierzy radzieckich i oficerów poległych w czasie wyzwalania Radomia i jego okolic. Znana jest tożsamość tylko 165 z nich.

W uroczystej ceremonii otwarcia odnowionego cmentarza wojennego wzięli udział przedstawiciele rosyjskich i polskich organizacji społecznych, wśród nich szef stowarzyszenia „Kursk" Jerzy Tyc, a także przedstawiciele ambasady Rosji w Polsce, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji.

W czasie remontu odrestaurowano wiele płyt nagrobkowych. Wśród nich znalazła się płyta, pod którą pochowano ojca radzieckiego kosmonauty Piotra Klimuka Ilję Klimuka. Właśnie z Klimukiem w 1978 roku poleciał w kosmos Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny jak dotąd Polak, który odbył lot w kosmos. Pan Hermaszewski osobiście pogratulował naszym artystom pięknego występy, dzieci pięknie zaśpiewały po rosyjsku wywołując wzruszenie słuchaczy.

 

 

 Spotkanie z panem Hermaszewskim